Банките в Кипър отварят днес

http://www.inter-view.info/2013/03/bank-cyprus.html
![]() |
Днес експериментът в Кипър приключва с фалити на банки |
Тежък ден предстои за кипърските банки - след 13 дни отпуска те ще подновят работа днес. Властите вече засилиха охраната на банковите клонове на острова, също въведоха строги ограничения за изтегляне на депозити и тегленето на пари в брой.
Кипър се готви да възстанови работата на банките след принудителната “кризисна ваканция”. Банковите клонове на острова ще отворят врати по обед местно време и ще работят точно шест часа до края на работния ден.
Милиони евро, необходими за попълване ликвидността на кипърските банки преди отварянето им по-късно днес, бяха доставени на Остров на Афродита със самолет от Германия. Самолетът кацнал на летището в Ларнака късно следобед вчера. Милионите бяха разтоварени незабавно и откарани под засилена охрана към банките.
Кипърските власти се опасяват, че вложителите масово ще теглят парите си, заради което моментът на подновяването на работата на банките бе дълго отлаган. За да се предотврати опустошаването на банковите сметки, са въведени строги ограничения: срочните влогове няма да могат да се теглят преждевременно, ще се дават само по 300 евро на клиент, зад граница ще може да се изнасят само по 1000 евро. Освен това, забранено е осребряването на чекове, а за сделките на стойност над 5000 евро ще трябва да се иска разрешение от властите.
Кипърците, които в първите дни на всеобщата паника щурмуваха банките като булдозери, също са призовани да не изливат гнева си върху банковите служители. За всеки случай клоновете на банките ще са поставени под засилена охрана на полицията.
Малките страни бързо успяват да усетят появата на бедността. В Кипър, който е на път да се превърне в един от най-големите експерименти в световната финансова история, хората знаят, че немотията чака точно зад ъгъла. Кипър се готви за огромен скок назад в мрака. Очакването на бедността не е игра. То превръща обикновените мъже и жени в безсилни, отчаяни и изплашени хора пише британският в. „Гардиън”.
„Ако погледнем на ситуацията математически, няма изход- ние просто никога няма да успеем да се изплатим на ЕС и МВФ. Страхуваме се”, коментира млад кипърски гражданин. В нощта на сряда мъже и жени, някои млади, някои стари, дадоха глас на този страх. Те се събраха пред офисите на Европейската комисия, за да протестират срещу спасителната програма на тройката (МВФ, ЕС и ЕЦБ), която, съзнателно или не, ще унищожи банковия сектор на страната им и ще постави нейната икономика на колене.
"Тройката вън", "Тройката да си ходи вкъщи”, „Не на политиката на строги икономии”, „Не на приватизацията”- това бяха част от надписите, които можеха да се видят по плакатите.
Същевременно стана ясно, че големите клиенти на Кипърската народна банка ще изгубят почти всички пари. Централната банка не е предоставила данни за сумите, които трябва да бъдат изтеглени от сметките в двете най-големи банки, но оценките на загубите продължават да растат, пише руският в. „Ведомости”.
Още в понеделник стана известно, че за Кипърската народна банка ще бъде обявен банкрут, а сумите до 100 000 евро ще бъдат защитени. Съдбата на големите сметки обаче остава неясна. Във вторник министърът на финансите на Кипър Михалис Сарис даде първата си оценка на загубите.
Клиентите с големи депозити в Кипърската народна банка могат да изгубят до 80% от своите влогове, а останалите пари няма да им бъдат върнати в скоро време. На въпроса дали има възможност вложителите да успеят да получат част от парите си след 6-7 години, както се случва при фалити, Сарис заяви, че има възможност това да се случи, а клиентите ще могат да си върнат около 20%.
Загубите за незастрахованите депозити на стойност над 100 000 евро в „Банк ъф Сайпръс” могат да стигнат и до 40%, поясни министърът. По-рано се говореше за около 30% загуби.
Вашето мнение е ценно за нас!