Има ли право банката да продаде жилището, което сте ипотекирали?

http://www.inter-view.info/2013/06/ima-li-pravo-bankata-da-prodase.html
По презумпция банките нямат право да продават ипотекираните имоти на неплатежоспособните си клиенти.
В някои от случаите, когато до продажбата се достигне заради неравноправна клауза в договора за кредит и когато тази продажба не може да бъде блокирана чрез оспорване на неравноправната клауза пред съд, забраната влиза в сила.
Това е информация от Европейският съд със седалище в Люксембург, който на 14-и март 2013-а г. взима това решение след запитване заради спор между гражданин от марокански произход, който работи в Испания, и испанска спестовна каса, продала семейното му жилище заради забавено изплащане на кредит, която в последствие се разпространи и от българските медии.
Януарските протести засегнаха бегло проблема банковите кредити и правата на потребителите (хората, които ги ползват и плащат). Недоволните хора, казват, че са нарушени основни техни права.
Много хора, включително и в България са гонени от домовете си, някои са семейства с малки деца, други поради болест - нетрудоспособни, а трети – останали безработни поради икономическата и политическа криза в страната.
Проблемът е, че банковите заеми в голямата си част са структурирани така, че дори след отнемането на жилището, кредитополучателят трябва да продължи да изплаща кредита.
Случаите нарастват с невероятна скорост, лавинообразно, се казва в писмо до Цветан Гунев – ръководител Управление "Банков надзор", което социалните мрежи у нас разпространяват през последните дни. Повече от 120 са кредитополучателите, които от 4 години се опитват да защитават правата си - някои са спечелили съдебни дела, въпреки което банките не благоволяват да спрат действията си, някои са пред отнемане на имущество, други продължават да плащат непосилни лихви, осъзнавайки напълно капана, в който са влезли.
Финансистът Любомир Христов коментира пред БНР, че когато не сте в състояние да плащате, трябва да има ред. В Европа има ред.
В България според него обаче няма. Той изтъкна, че кредитополучателите, които са взели кредит след 2010-а година, по никакъв начин не са защитени, защото тази тяхна неравнопоставеност спрямо банките вече е закрепена в закон – това направи предишното Народно събрание.
Всеки, който вземе кредит, може да очаква удар под кръста. Потребителите в момента имат една защита и тя е съдът - дълга, скъпа и сложна процедура.
Христов посочи, че две от големите български банки вече са осъдени на първа инстанция, като две от присъдите са влезли в сила.
Срещу едната банка, само в Софийския районен съд, в момента текат 73 дела, а срещу другата – 43.
Използван източник: БНР
+Новини, +Interview, +daniel stoineff
-->
Вашето мнение е ценно за нас!