stoineff

Открит е трупа на Варненския митрополит

Открит е мъртъв митрополит кирил
Тялото на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил е открито в района на „Траката” край Варна. Сигнал за удавник в същата местност е бил подаден тази сутрин на телефон 112. 


Екип към Областната служба „Пожарна безопасност и защита на населението” е бил изпратен веднага на мястото на инцидента и тялото е било извадено. Проведени са били и необходимите процесуално-следствени действия. Трупът е откаран в Съдебна медицина, където ще бъде извършена аутопсия.

Какви са причините за смъртта на Митрополит Кирил?

От Районна прокуратура отказват да кажат дали има следи от насилие по намереното тяло. На страницата на Светия Синод беше публикувано официално съобщението на Варненска и Великопреславска митрополиs, че тялото на митрополит Кирил е намерено край морето в местността "Траката".



Митрополит Кирил работеше много добре за ползотворните отношения между Православната църква и държавата. Това каза пред Агенция „Фокус” Емил Велинов, директор на Дирекция по вероизповедания към Министерски съвет. „Дядо Кирил повече от 20 години беше митрополит на Варненска и Великопреславска митрополия и 41 години, откакто е монах. Може би е един от хората, които управляваше като митрополит близо четвърт век Варненска и Великопреславска митрополия. Изключително добри контакти сме имали с него и когато стана наместник-председател на църквата, сме търсили неговото съдействие”, каза Емил Велинов. Всички научни конференции по православие са се провеждали в епархията на митрополит Кирил, имал е контакти и с другите православни страни. Мога да кажа, че работеше и се опитваше да намери контакти и с други вероизповедания, разпръснати из цяла България”, каза Велинов. Той добави, че Църквата и енориашите ще преценят каква загуба за църквата е кончината на митрополита.


Към момента нямаме официално потвърждение от полицията. Очакваме това потвърждение около 14.30-14.45 часа. Едва на база на такова потвърждение можем да дадем официално изявление. Това каза пред журналисти говорителят на Варненска и Великопреславска Света Митрополия отец Дончо Александров, предаде репортер на Радио „Фокус”-Варна. Отец Дончо помоли медиите за търпение до момента, в който от полицията дадат категорично потвърждение. „Има подобни съмнения, но преди да излезе официалното потвърждение на полицията все още нищо не можем да кажем”, каза още отец Дончо. Той допълни, че ръководството на полицията във Варна е помолила митрополията да не прави изявления докато няма официално потвърждение от тяхна страна. В района на плаж „Траката”, но не на плажа, има църковен имот. Отец Дончо каза още, че не може да коментира дали митрополит Кирил е бил заплашван и да е споделял някакви притеснения. „Нека да се въздържим докато нямаме пълно потвърждение от полицията, за да знаем какво точно се е случило. Не може да се каже дали митрополит Кирил е бил сам по време на инцидента”, каза още отец Дончо.
В момента във Варненската митрополия се провежда епархийски съвет.
Ако бъде потвърдена смъртта на митрополит Кирил ще бъде избран временно изпълняващ длъжността митрополит на Варнененска и Великопреславска митрополия.

Във Варна се очаква да се проведе заседание на Епархийския съвет във връзка с кончината на митрополит Кирил

Във Варна се очаква да се проведе заседание на Епархийския съвет във връзка с кончината на Високопреосвещения митрополит Кирил, предаде репортер на Радио „Фокус”-Варна. Множество журналисти са се събрали пред сградата на Варненска и Великопреславска Света Митрополия, която се намира на пл. „Свети Свети Кирил и Методий” до Катедралата във Варна. След заседанието на Епархийския съвет ще има изявления за медиите. Има хора, които плачат.


В болница „Св. Марина” предстои аутопсия на тялото на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил

В болница „Св. Марина” предстои да бъде извършена аутопсия на тялото на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил. Това съобщи за Радио „Фокус”-Варна доц. Добринка Радойнова от Съдебна медицина. Доц. Радойнова потвърди информацията, че тялото е на митрополита.

В 14.30 часа в болница „Св. Марина” ще има брифинг с резултатите от аутопсията.

Както „Фокус” първа съобщи тялото на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил е извадено в района на „Траката” край Варна. Сигнал за случая е подаден тази сутрин. Екип към Областната служба „Пожарна безопасност и защита на населението” е извадил тялото. В момента се извършват процесуално-следствени действия.

От години в района на местността “Траката”, край Варна не се поддържа медицински пост
От години в района на местността “Траката” край Варна не се поддържа медицински пост. Това каза за Радио „Фокус” – Варна д-р Иван Иванов, управител на ДКЦ-1 “Света Клементина” и шеф на екипите, отговарящи за медицинското обслужване по варненските плажове. По думите му, постове с медици, оказващи спешна помощ на плажуващите се поддържат във Варна, “Аспарухово”, “Кабакум”, курортните комплекси “Златни пясъци” и “Свети Свети Константин и Елена”. През почивните дни и от началото на седмицата по плажовете в региона няма регистрирани инциденти, добави д-р Иванов.
Йоанна ВЛАДИМИРОВА


Варненски и Великопреславски митрополит Кирил – биография

Варненският и Великопреславски митрополит Кирил (Богомил Петров Ковачев) е роден на 08.06.1954 г. в с. Царев брод, Шуменско. Пето дете на родителите си Петър и Иванка, която след кончината на съпруга си приема монашество с името Ирина, той израства и учи в първопрестолна Плиска и през 1968 г. постъпва в Софийската духовна семинария. След завършването й през 1974 г. е изпратен на послушание в Рилската св. Обител, след което отбива редовната си военна служба и е изпратен да следва в Богословския факултет на Атинския университет. Монашество приема на 21.07.1972 г., като духовен старец му става Браницкият епископ Герасим, ректор на Софийската духовна семинария; за иеродякон ръкоположен на 17.12.1972 г., а за иеромонах - на 14.11.1976 г. от духовния си старец.
В края на 1980 г. е назначен за протосингел на Сливенската св. Митрополия и възведен в сан архимандрит. През 1981 г. се дипломира в Софийската духовна академия и е изпратен на специализация в Московската духовна академия. Защитава дисертация на тема "Участието на руската църква в национално-освободителното движение на българския народ през ХІХ в.", заради което получава научната степен "кандидат на богословието", което днес се равнява на "доктор на богословието". До 01.09.1986 г. е Представител на българската Патриаршия при Московската и Всерусийската Патриаршия, след което е назначен за игумен на Троянската св. Обител. От декември 1987 г. е назначен за Главен секретар на Св. Синод и на 26 юни 1988 г. е хиротонисан за Стобийски епископ. За Варненски и Преславски митрополит е избран на 26 февруари 1989 г. От 1992 г. е член на Намаления състав на Св. Синод, а в периода 1994-2001 г. е Представител на Върховния църковен съвет. Наместник на овдовелия Доростолски и Червенски митрополитски престол от 20.12.1993 г. до 03.04.1994 г. и на овдовелия Неврокопски митрополитски престол от 22.12.1993 г. до 24.04.1994 г.
По Божия милост пет пъти се удостоил да се поклони на Божи Гроб и светите Места, многократно в Св. Гора и други православни светини в света.
Публикувал е много статии и доклади в "Църковен вестник", "Християнска просвета"-Варна, списание "Духовна култура"-София, "Възкресение"-Варна, "Везни"-София, "Журнал Московской патриархии"-Москва и др., участва в богословски научни конференции в София, Варна, Шумен, Киев, Ленинград, Атина, Солун, Назарет, във 2, 3 и 5 Диалог на представители на Православните църкви от Европа с представители на Демократическите партии в Солун, Истанбул, о.Крит и др. През 2003 г. във връзка със 125-годишнината от освобождението на България от турско робство излезе книгата му "Принос на Руската православна църква за освобождението на България от турско робство 1876-1878 г.", съставляваща доклади, изнесени на различни международни и междуцърковни конференции.
По негово предложение, въз основа на дисертацията му в Московската Духовна Академия и издадената книга, към традиционния текст в Св. Литургия на Великия вход: "Блаженнопочившаго Освободителя нашего Императора Александра Николаевича, всех православных вождей и воинов, падших на поли брани" да се добави "вся архиереи, иереи, монахи и монахини и вся православныя християны, подвизавшихся за веру и освобождения нашего", "да помянет Господь Бог во Царствии Своем", което включва преди всичко руски и български духовници и миряни, които без да участват пряко във войната, са допринесли всеки с каквото е могъл за освобождението на България - със събиране на сведения за зверското потушаване на Априлското въстание, за предаването им на западни журналисти и дипломатически представители в Цариград, за разпространяването им сред руския православен народ, за събирането на дарения за пострадалите български семейства, за воюващите руски, сръбски и български дороволци в Сърбия и в последствие за действащата армия по време на войната, за организиране на санитарна помощ, хоспитали в манастири и митрополии, за военното духовенство, което с високо издигнат кръст е водило в победен бой руското воинство и т.н. и т.н. Защото много свидни жертви е дал българският и руският народ, но не можем да не помним и мнозина, които не са загинали, но са дали своя принос, за да я има и днес България.

Освен в Назарет, във връзка с 2000-годишнината от Рождеството по плът на нашия Господ Иисус Христос е изнесъл доклади на VIII-та лятна научна среща "Християнската идея в историята и културата на Европа", Варна 24-25 юни 2000 г., на тема: "Св. Богородица и светиите - защитници на личността и държавата" и на 14 юли 2000 г. на Международната научна конференция "Славянските светии в историята на Христианската църква", организирана от центъра за славяно-византийски проучвания "Иван Дуйчев", на тема: "Светиите - защитници на националната идентичност".
Изнесъл публикуван на немски в брошура доклад във фондация "Про Ориенте" на ежегодния престижен симпозиум в "Palais Palffy" гр. Виена на 26.01.1993 г. на тема "Съвременни аспекти от живота на Българската православна църква", допринесъл за обективното осведомяване на общественото мнение в Европа по въпроса за разкола в Българската православна църква.
По време на Третата магистърска лектория от 6-10.05.1998 г. в рамките на магистърска програма по катедра Европейска публична администрация на Факултет "Административни и политически науки" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", гр. Варна представил лекция на тема "Православните канони и взаимоотношения между Църква и Държава".

След кончината на Патриарх Максим, на 10 ноември 2012 с тайно гласуване 7 от 12 присъствали митрополити го избрат за Наместник-председател на Българската православна църква до избирането на Патриарх Неофит.


+Новини+Interview+daniel stoineff
-->

related

криминални 9156354997227720662

Публикуване на коментар

Вашето мнение е ценно за нас!

emo-but-icon

Коментари

Recent Comments Widget

Диети и здравословно хранене

Графен

Важно!

Юридическа защита на пострадали при катастрофи

Ако сте пострадал при ПТП, или катастрофа: След наше  интервю  с престижни столични адвокати, стана ясно, че практика на застрахователн...

Пловдив Спорт

Акумулатори

Style Place Китен

Style Place Китен
Заповядайте на море!
item