stoineff

Източват Здравната каса, за сметка на онкоболни

тодорова


Редица нарушения в болници в цялата страна са установени при проверка на Националната здравноосигурителна каса. Инспекцията е показала, че пациенти са изписвани от здравните заведения по-болни, отколкото са приети.


Санкциите към болниците са около 1,5 млн. лева, но само за документални пропуски и несъответствия между отчетните и реално лекуваните пациенти. Инспекторите на касата, обаче, са предали част от данните си към медицинския одит, който трябва да разследва груби нарушения в качеството на лечение. Един от основните проблеми, според директорката на касата е, че пациентите се лекуват само за заболяването, за което са приети и се изписват болни.

„Пациентът влиза със 102 хемоглобин, излиза с 87. Левкоцити 11 излиза със 17. Още примери – пациент влиза с 94 креатенин, излиза със 114, пикочната киселина е 438 – никой не обръща внимание на това. Изследванията на урината са изключително тревожни, навеждат на мисълта за сериозно бъбречно заболяване – високи нива на албумин в урината, левкоцити бактерии асцетон в урината, но никой не коментира тези изследвания. Всичко това са примери за ниското качество на обслужване на пациентите в болниците“, посочи Румяна Тодорова, директор на НЗОК.

Почти епидемия от конкретни заболявания е открила НЗОК в определени болници при плановите проверки от януари до март. Общопрактикуващи лекари издават фиктивни направления към специалисти, съществува съмнително качество на лечение на всички нива в здравната система, както и подозрително висок прием на пациенти в болниците.

Румяна Тодорова обяви, че прокуратурата ще проверява лекарските практики оттук нататък. Тя даде и конкретни примери за нарушения. В МБАЛ „Св. Иван Рилски 2003” в Дупница е регистрирана съмнителна епидемия на пациенти с остра левокамерна слабост – кардиална астма. Севлиевската МБАЛ „Д-р Стойчо Христов” регистрирала 243 пациенти с бронхопневмония и бронхиолит за месец на легла, които могат да поемат не повече от 175 души.

В три от терапевтичните отделения на софийската онкология всички пациенти са били изписани още на 17 април. „Тук ще задам въпрос на здравното министерство. Редно ли е една болница да затвори отделение? Болницата трябва да лекува 24 часа. И другият въпрос е, който за мен е по-важният - наистина ли всички онкоболни са в такова състояние, което позволява да бъдат лекувани вкъщи?“, попита Тодорова.

Сухите цифри от проверките показват, че от януари до март екипи на НЗОК са направили планови проверки на 136 лечебни заведения, като са засечени 1570 броя нарушения. Общо в болничната помощ са извършени 1457 планови проверки, като от тях 628 са били финансови. В извън болничната помощ са извършени почти двойно повече планови проверки - 2576.

По празниците внезапно са били проверени 191 отделения в 37 лечебни заведения за болнична помощ в страната, от които нарушения има в 38%.


Санкции, които е наложила Касата за първото тримесечие, са около 1,5 млн. лева. „Това са санкции и пари, които няма да се изплатят на болниците. Там, където има санкции, обикновено дейността пада и цената на пътеката не се заплаща“, обясни Тодорова.

related

Политика 6133855397774444553

Публикуване на коментар

Вашето мнение е ценно за нас!

emo-but-icon

Коментари

Recent Comments Widget

Диети и здравословно хранене

Графен

Важно!

Юридическа защита на пострадали при катастрофи

Ако сте пострадал при ПТП, или катастрофа: След наше  интервю  с престижни столични адвокати, стана ясно, че практика на застрахователн...

Пловдив Спорт

Акумулатори

Style Place Китен

Style Place Китен
Заповядайте на море!
item