stoineff

Референдумът в Шотландия и картата на Европа

Какво ще се случи с Шотландия, в случай на развод и подялба на имуществото с Великобритания? По оценка на местното правителство, Шотландия ще заеме 14-о място по богатство сред страните-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие: на глава от населението в северния край се падат по 25 000 евро спрямо 27 000 в Англия.

В номинално изражение това са 186 милиарда евро – 9.2% от съвкупния Брутен вътрешен продукт на Великобритания. Сумата е съпоставима с икономиката на петролна страната като Кувейт. Основният източник на богатство за 5-те милиона шотландци са петрола и газа, както и световно известния скоч, които носи на края всяка година по 6 милиарда евро.

„Имаме по-голям БВП на глава от населението, отколкото в останалата част на Великобритания. Шотландия е богата страна, но бедата е в там, че богатството не остава тук и не се използва в полза на нашата икономика, за обикновените шотландци. Независимостта ще ни даде възможност да вземем контрола в наши ръце“, казва бизнесмена Йен Маки, поддържащ независимостта.

Петролните и газови запаси в Северно море, за които може да претендира Шотландия, на 96% се намират в шотландски териториални води. Това е около 60% от цялото производство на петрол в ЕС.

Но ако в пика на добива през периода 2008-2009 година те донесоха на британската хазна 16 милиарда евро, то през миналата годиан приходите бяха два пъти по-малко – 8.3 милиарда евро. Британското независимо от правителството бюро по бюджетна отговорност предполага, че тази година приходите ще паднат до 4.6 милиарда евро.

„Ако се погледне в бъдещето, то петролните доходи на Шотландия ще спаднат до много ниско равнище, а населението на страната ще старее доста по-бързо, отколкото в останалата част на Обединеното кралство. Така, че, ако по-динамичния икономически растеж не скрие тези проблеми, Шотландия, най-вероятно, в последствие ще се сблъска с голям бюджетен натиск, отколкото Великобритания, и това ще доведе до сериозно увеличаване на данъците или съкращаване на разходите в дългосрочна перспектива“, смята анализаторът на института за бюджетни изследвания Дейвид Филипс.

Лондон предупреди, че ако Шотландия стане независима, тя ще получи освен петрол и държавен дълг – тоест бюджетните разходи на потенциалната суверенна държава Шотландия ще нараснат. В каква пропорция не е ясно. Във всеки случай, днес на Шотландия се пада почти една десета от бюджетните доходи на Обединеното кралство.

Финансовата индустрия, в която работят 270 000 души, е втория по значимост отрасъл на икономиката на Шотландия. Водещите банки RBS и Lloyds вече заплашиха, че ще напуснат, ако краят излезе отсъстава на Великобритания.
Провеждащият се в Шотландия референдум може да предизвика ефекта на доминото в цяла Европа, където различни области и региони постоянно правят заявки за отделяне от страните си. Ако допитването успее и Единбург се отдели от Лондон, се очаква Каталуния, Фландрия и други области да последват същия пример. Какво би станало, ако всяко сепаратистко движение на Стария континент пожъне успех?

Този въпрос вече има своя отговор. Той е в картата, съставена от партията Европейски свободен алианс (European free aliance – EFA), която обединява 40 прогресивни националистически, регионалистки и автономистки партии в целия ЕС, които са представители на нации без държави, на региони и на традиционни малцинства. В нея членува и непризнатата у нас ОМО „Илинден“-Пирин. В алианса е и Шотландската национална партия.


Картата на EFA очертава добре познати сепаратистки движения като силните и гръмогласни баски националисти в Северна Испания и Югоизточна Франция, както и по-малко познатата Савойска лига, която се бори за независимостта на Савойския регион във Франция, където живеят близо половин милион души, съобщава „Дейли Мейл“.

Картата показва и разделената от Германия Бавария с население 12,5 млн. души. Баварският сепаратизъм поддържа своята тежест още от обединението на Германия през 1871 година.

Венецианските националисти пък искат преоткриване на наследството, традициите, културата и езика на търговската република, съществувала от 697 до 1797. Дебатът за отцепването на Венеция се активизира през 70-те и 80-те години заради недоволството от данъците и политиката на централната власт.

Английското графство Корнуол на свой ред също иска по-висок държавен статус, Най-югозападната част на Острова настоява да бъде обявено за национална държава и да се ползва със същите правила като Шотландия и Уелс в рамките на Великобритания.

Не на последно място, на картата са очертани зоните, за които ОМО „Илинден“ също има претенции за отделяне. Те включват голяма част от Северна Гърция, Югозападна България и други части от страната ни.



Според анализатори, ако всички сепаратисти получат каквото искат, картата на съвременна Европа ще заприлича много картината от Средновековието. Като доказателство е приложена картата на континента от 1360, на която са пръснати множество малки разпокъсани държавици доста преди началото на епохата на национализма и образуването на съвременните национални държави.



Във въпросната година в България царува цар Иван Александър (управление 1331-1371). Тъкмо по негово време страната е разделена между синовете му, а множество по-малки феодали отцепват свои владения, които управляват самостоятелно. В резултат 30 години по-късно българската столица Търново пада под османска власт.

related

Свят 158705255428915636

Публикуване на коментар

Вашето мнение е ценно за нас!

emo-but-icon

Коментари

Recent Comments Widget

Диети и здравословно хранене

Графен

Важно!

Юридическа защита на пострадали при катастрофи

Ако сте пострадал при ПТП, или катастрофа: След наше  интервю  с престижни столични адвокати, стана ясно, че практика на застрахователн...

Пловдив Спорт

Акумулатори

Style Place Китен

Style Place Китен
Заповядайте на море!
item