Гърция е изправена пред неразрешима дилема
http://www.inter-view.info/2015/07/grece-eu-news.html
Гръцкият премиер Алексис Ципрас е излязъл да говори по телефона за излизането от Еврозоната. Това се е случило преди минути, предаде от Брюксел репортер на Нова телевизия. Най-вероятно премиерът на южната ни съседка ще търси подкрепа за позицията си за тежкото решение, предполагат запознати.
Страната му е изправена пред непосилна сделка. А тя е следната – до сряда вечерта Гърция трябва да направи много сериозни реформи, които не успя да направи през последните 5 години. Трябва да приеме нов НПК, който да улесни процедурите по несъстоятелност. Другото условие – Гърция да заложи собственост във фонд, който да бъде регистриран в Люксембург.
Разговорите в Брюксел продължават 14-ти час. Към момента около 10 страни в Еврозоната са склонни да приемат идеята за излизането на Гърция.
В същото време пратеникът на bTV в Атина съобщи, че тази сутрин истерията пред банкоматите се е разпалила с нова сила. Седмицата започва с опашки, след като стана ясно, че банките няма да отворят скоро.
Вариантите пред Гърция:
1. Орязване на пенсиите, вдигате данъците, приемане и писане на нов гражданско-процесуален кодекс, смяна на закона за статистиката, слагане на конституционни тавани на дълга и дефицита (всичко това до сряда, за да започнат преговорите); при тях трябва да бъде разрешен проблема с колективните уволнения, либерализация на търговията, приватизация на електроразпределението, продажбата на имуществото на длъжниците с лоши кредити и залог от гръцки държавни активи за 50 млрд. евро (28% от БВП) в управляван в ЕС фонд, регистриран в Люксембург, които могат да се продават за погасяване дълга на Гърция към ЕС. В случай, че това се случи Гърция ще получи нов заем от 82 милиарда евро, 25 милиарда от които, за банковата система, и 12 милиарда - за плащане на вноските по дълга за юли и август. И ако това се случи, има вероятност да бъде разсрочен дълга, но не може и да става дума за ново опростяване.
2. Другия вариант е Гърция да бъде извадена пет години от Еврозоната, където официалните кредитори ще трябва да преструктурират дълга. Пък след пет години ...
Вашето мнение е ценно за нас!