Тракийско съкровище в с . Дрен

http://www.inter-view.info/2012/10/dren-trakiisko-sukrovishte.html
![]() |
При строежа на АМ - "Струма" беше открито тракийско съкровище |
Истинско съкровище изкочи от автомагистрала „Струма“ край с. Дрен. Златни нагръдници на воини, златни обеци и фиби, красоти от сребро и кехлибар спасиха археолозите под носа на чакащите ги бетоновози.
Находките са от невиждан досега по мащабите си тракийски некропол край радомирското село Дрен. Те бяха открити през пролетта и началото на лятото тази година в големите наводнения, но досега се пазеха в пълна тайна. Екипът не ги огласяваше, за да не нападнат иманяри обекта. Сега той вече е затрупан с асфалта на новото шосе, а прекрасните бижута ще бъдат показани за първи път на специална изложба за Деня на Перник – 19 октомври.
Уникалният плосък некропол е от 8-и - 4-ти век преди Христа и се намира между днешните села Дрен и Делян. Каменните струпвания са с обща дължина над 300 метра и площ 5825 кв. метра като подобен аналог няма в световен мащаб, не крие гордостта от находката ръководителят на разкопките Филип Михайлов.
Каменните блокове образуват три успоредни редици каменни надгробия и са ползвани няколко века – отранножелязната до късножелязната епоха. Гробището е било за местната аристокрация като само най-знатните са имали право да носят злато. Некрополът е необичайно богат на фона на бедния по тогава район,разказва археологът от Историческия музей в Перник. Според една от версиите, че мястото е ползвано отняколко селища. Според друга теория по тези земи са дошли богати преселници от Гърция. Повечето от гробовете са на воини аристократи.
Находките показали, че тогавашната конница е оседлавала конете още през 5-и век с юзди, което досега не е било известно на науката. Златни накити и сребърни медальони, както и акростирана със злато пинцета са намеренане само при жените, но и при останките на воините, наред с копията и ножовете им. Оцелял през вековете е красив ромбовиден златен нагръдник с богата украса. Намерени са и парчета от други няколко, изработени от фолио от благородния метал.
Пернишките археолози са спасили много сребърни висулки, приличащи на части от луни, както и красиви сребърни медальони. Изкочил е и уникален накит, непознат досега. Той прилича на сребърна обеца, но е пружина с конусовидна висулка. Открити са и много стъклени мъниста, боядисани в зелено и синьо със завидна и за днешните майюстори украса и форма.
Некрополът край Дрен е истински археологически учебник и то за т.н. тъмен период за науката – ранно желязо. Той е световно бижу, категорични са археолозите. Те са единодушни, че мястото е трябвало да остане съхранено, за да се види от всеки, а не да се погребва под тонове асфалт.
Вашето мнение е ценно за нас!