ООН: В България сирийските бежанци са държани като затворници, което нарушава човешките им права

http://www.inter-view.info/2013/09/blog-post_4.html

"В България сирийските бежанци са държани като затворници, което нарушава човешките им права." Съобщи говорител на Върховния комисариат по бежанците към ООН цитиран от престижното австрийско изданиеderStandard.at
. Вестникът пише за за настоящата ситуация, в която се намират на сирийските бежанци по пътя им към Европа и разкритикува ЕС, че опитва да се затвори за бежанците от Сирия.От януари досега в България убежище са потърсили 1700 сирийци. В бежанските центрове в страната обаче има само 1100 места. Затова пращат част от сирийците в затвори, в които по принцип нелегални чакат експулсирането си. Там в едно помещение често живеят месеци наред по няколко семейства с децата им. Те нямат право да излизат навън. Според говорителка на МВР “все пак имали покрив над главата си и храна”. Затварянето на тези хора обаче нарушава човешките им права. Затварянето на бежанци поради липса на капацитет е напълно неприемливо, заявиха от ООН.
Възможно е в следващите седмици Австрия да приеме доброволно стотина от тези бежанци.
България в момента попада в ситуацията на Гърция, която доскоро бе основната цел на повечето бежанци от Близкия изток. Заради финансовите проблеми и страха от гонещите чужденците фашистки банди, повечето се пренасочват вече към България, пише в. “Дер Щандарт”.
Над 7 милиона души са били принудени да напуснат домовете си от началото на конфликта в Сирия, съобщиха от ООН. По данни на Върховния комисариат за бежанците над 5 милиона сирийци са се преселили принудително в други части на размирната държава. Близо 2 милиона сирийци са избягали извън родината си.
Само в Ливан в момента убежище са потърсили 716 000 души. В Турция побегналите сирийци са около половин милион, в Египет – 300 000. Тези държави са отворили границите си за сирийските бежанци и това ги отличава от ЕС, който в момента се опитва всячески да държи тези хора надалеч. Контролът по границите е усилен, в това число и между България и Турция. Агенцията на ЕС за защита на границите “Фронтекс” е усилила работата си по тази граница, за да лови евентуална вълна към ЕС.
Вашето мнение е ценно за нас!