stoineff

Потребителите на социалните мрежи

facebook Пристрастен

Повечето съвременни хора се чувстват като риби на сухо без социалните мрежи. Те бързо се превърнаха в основно средство не само на комуникация, но и на информация, все повече изместват и електронната поща. Чрез тях хората преодоляват цензурата, обединяват се в каузи, споделят идеите си, спорят, изказват мнения. Именно поради огромното им обществено влияние учени от университета в Уинчестър, Великобритания, опитаха да класифицират потребителите на новите комуникационни средства и определиха 12 типа виртуално поведение, пише британският вестник "Дейли телеграф".

Ултраси

В случая не става дума за хора с агресивно поведение, а за такива, които са развили истинска зависимост от социалните мрежи. За тези хора това е основният канал за връзка със семейството и приятелите, затова, когато ги откъснат от фейсбук или другите профили, те се чувстват изолирани от обществото и изпадат в паника.

Отрицатели

Те са до голяма степен антиподи на първата група. Убедени са, че социалните медии не бива да контролират живота им. Смятат, че могат лесно да живеят без виртуалните си приятели. Понякога се ядосват, когато дълго време не могат да влязат в акаунта си, и също се чувстват отрязани от света, но никога не си го признават.

Несериозни

Макар повече от половината жители на Великобритания например да имат профили във фейсбук или туитър, не всички ги ползват, установили учените. Този тип потребители рядко са онлайн и обновяват статуса си или оставят туит не по-често от веднъж на няколко дни или даже седмици.

Новаци

Всеки ден в социалните мрежи се регистрират нови хора. Тези новаци правят първите си плахи стъпки в усвояване на различния начин на общуване в мрежите. Някои трудно свикват с работата във фейсбук или туитър. И докато изграждат кръга си от приятели и последователи, се питат: "Защо съм тук?". През първите месеци новаците се зарибяват и вземат решение дали да продължат съществуването си във виртуалното пространство и евентуално да станат ултраси.

Ловци

Криейки се в сянката на киберпространството, ловците гледат какво говорят другите потребители на социалните мрежи, но рядко или никога не вземат участие в "живота" на виртуалното общество. В действителността те публично се оплакват от "глупостите", които се пишат в социалните мрежи.
Много от ловците се страхуват, че няма какво интересно да споделят с останалите и затова предпочитат да мълчат и да следят какво пишат останалите.

Пауни

Те са най-лесно разпознаваемите жители на фейсбук, туитър и инстаграм, тъй като за тях социалните мрежи са начин да покажат на всички колко са популярни. Пауните оценяват социалното си положение по това колко много последователи и поклонници имат, а целта им е да се сдобият с колкото може повече лайкове под снимките и съобщенията, които са пуснали.

Гюрултаджии

Често кротки и меки в междуличностните отношения, гюрултаджиите са много смели събеседници онлайн. Социалните електронни платформи им позволяват да изразяват мнението си, без да се безпокоят как другите събеседници ще реагират. Често са бивши блогъри, преминали в туитър, тъй като той им дава възможност да говорят пред много по-голяма аудитория.

Призраци

Някои потребители на социалните мрежи биха искали да участват в разговорите, но се притесняват от това, че личната им информация може да стане достъпна на неизвестни лица. В туитър призраците си избират псевдоними, които им позволяват в голяма степен да остават анонимни, като в същоте време те са редки гости на фейсбук, където потребителите не може да са анонимни.


Крадци на самоличност

За някои да бъдат анонимни в мрежата, не е достатъчно. Те решават да приемат "образа" на други хора - знаменитости, исторически личности и др., защото са убедени или така си мислят, че никой няма да разкрие истинската им самоличност.

Търсещи отговори

Търсещите отговори задават въпроси на всичките си контакти не защото непременно искат да знаят отговорите, а защото въпросите им позволяват да започнат разговор. Те може би се боят, че могат да бъдат изключени от общуването, тъй като нямат какво да споделят. Затова предпочитат да задават въпроси, за да дадат своя "принос" в беседата.

Информатори

Информацията е своеобразна валута на социалните медии. Първият, който намери нещо интересно и го пусне в мрежата, си гарантира известност и най-вече - по-голямо число последователи. Информаторите преглеждат социалните медии и сайтовете с новините, за да търсят всякакви интригуващи нови истории, предложения, видеофилми и прочее, за да споделят това с аудиторията си.

Нуждаещи се от одобрение

Тази група потребители се безпокоят за това колко лайка, коментара или ретуита получават, когато изпращат туит или обновяват статуса си. Нуждаещите се от одобрение директно свързват това внимание със своята популярност. След като напишат съобщение, те постоянно проверяват профилите си и започват да преживяват мъчително, ако хората не започнат да реагират веднага.
+Новини+Interview+daniel stoineff
-->

related

Онлайн бизнес 2540260938001069082

Публикуване на коментар

Вашето мнение е ценно за нас!

emo-but-icon

Коментари

Recent Comments Widget

Диети и здравословно хранене

Графен

Важно!

Юридическа защита на пострадали при катастрофи

Ако сте пострадал при ПТП, или катастрофа: След наше  интервю  с престижни столични адвокати, стана ясно, че практика на застрахователн...

Пловдив Спорт

Акумулатори

Style Place Китен

Style Place Китен
Заповядайте на море!
item