stoineff

Колко време остава до създаването на изкуствен интелект?

iskustven-intelekt


Високите технологии навлизат в нова ера.

 След като от IBM обявиха, че са изпълнили пренос на данни с графенова платка, това което досега беше възможно само със слициева такава, хората с развинтено въображение започнаха да си представят бъдещето. Графеновата платка е с проводимост около 10 000 пъти по-добра силициевата, а това означава, че частите за компютри, телефони и т.н. могат да стана с поне 1000 пъти по - малки от досега. Ако проследим и новостите в технологиите, опитващи се да имитират мозъчна дейност, можем лесно да си представим киборгите в близкото бъдеще, или усъвършенстването на човека „както и ново средство за манипулирането му“. Звучи страшно, но вероятно нищо не може да го промени.

А сега и последните новини. Алгоритмите, които се опитват да наподобят невронната мозъчна мрежа, вече не са новост. Ограничените възможности на машините могат да се онагледят с факта, че кортексът (мозъчната кора) на мишката е 9000 пъти по-бърз от най-бързата компютърна симулация на кортекс. Нещо повече, симулацията ще отнеме 40 000 пъти повече време, според научен доклад, описващ нова електронна платка, която има потенциала да имитира човешкия „хардуер“.

Платката е резултат от труда на екип от Станфордския университет. Тя се състои от 16 специално изработени процесори, разположени заедно на дънно с размера на таблет. Устройството е оптимизирано да изразходва енергия колкото един таблет. Изчислителните му способности симулират 1 000 000 неврони едновременно и милиарди мозъчни връзки чрез метод, който дава възможност на тези връзки да използват заедно хардуерната платка.

Устройството е по-бързо от който и да е друг опит за имитация на мозъчна дейност. Изследването е частично финансирано от Националния здравен институт на САЩ и едно от първите му предполагаеми приложения е за контролиране на изкуствени крайници. Научният екип от Станфорд, ръководен от проф. Куабена Боаен, вече е разработил малка роботизирана ръка, която се управлява от новото устройство.

Скоро Станфордският университет заедно с графеновата платка на IBM ще превърнат мечтите в реалност

related

Технологии 8675362423371765644

Публикуване на коментар

Вашето мнение е ценно за нас!

emo-but-icon

Четени

Коментари

Recent Comments Widget

Диети и здравословно хранене

Графен

Важно!

Юридическа защита на пострадали при катастрофи

Ако сте пострадал при ПТП, или катастрофа: След наше  интервю  с престижни столични адвокати, стана ясно, че практика на застрахователн...

Пловдив Спорт

Акумулатори

Style Place Китен

Style Place Китен
Заповядайте на море!
item