stoineff

Сирия - престъпления срещу човечеството

Снимка АФП
Международната правозащитна организация "Амнести Интернешънъл" (Amnesty.org) обвини режима в Сирия, че при смазването на протестите в подкрепа на демокрацията е извършил престъпления срещу човечеството.

Базираната в Лондон организация призова ООН да предприеме действия по повод кампанията на силите за сигурност и армията срещу град Тал Калах през май.

В нов доклад "Амнести" отправя обвинения за мъчения, смъртни случаи при задържане и произволни арести по време на продължили няколко дни действия на силите за сигурност в града, разположен недалеч от ливанската граница.

Разказите на очевидци за събитията в Тал Калах очертават дълбоко обезпокоителна картина за систематични и целенасочени злоупотреби с цел смазване на недоволството, заяви Филип Лутер, заместник-директор на организацията за Близкия Изток и Северна Африка.

Силите за сигурност и армията влязоха в града на 14 май след антиправителствен протест, припомня доклада, основан на разговори с повече от 50 души, с които от "Амнести" са се свързали по телефона и в Ливан.

Правозащитната организация не бе допусната в Сирия.

САЩ настояха сирийските сили да напуснат централния град Хама, където според активисти са били застреляни 14 души вчера, предадоха световните агенции.

САЩ са много обезпокоени от продължаващите нападения над мирни демонстранти в Сирия, заяви говорителката на Държавния департамент Виктория Нюланд.

Тя отбеляза, че режимът на президента Башар Асад твърди, че желае да води диалог, а същевременно продължава нападенията срещу цивилното население, включително в Хама, както и в населени места в близост до турската граница.

Спешно призоваваме сирийското правителство да спре незабавно кампанията си на сплашване и арести, да изтегли силите си от град Хама и други градове и да позволи на сирийците свобода на словото, за да има истински преход към демокрация, заяви Нюланд.

Хама е 800-хиляден град на 210 км северно от Дамаск. Той е обграден от военни части и танкове. На 1 юли там се състоя масова демонстрация против режима.

Според правозащитни активисти през последните дни в Сирия са арестувани най-малко 500 души.

Тежките репресии на антиправителствените демонстрации в Хама подкопава допълнително легитимността на режима и повдига сериозни въпроси за прилагането на обещаните реформи, се казва в изявление на британския външен министър Уилям Хейг.

"Никакъв истински политически диалог не може да се състои в момент, когато се води брутална военна репресия.

Великобритания ясно заяви, че президентът Асад трябва да проведе реформи или да си върви. Ако режимът продължава с избора си на бруталните репресии, натискът на международната общност само ще нараства", заяви Хейг.

При репресиите на избухналите от 15 март антиправителствени прояви в Сирия са убити над 1300 цивилни, а хиляди други са били принудени да избягат от родните си места, сочат данни на неправителствени организации.

Говорителят на френското външно министерство Ромен Надал заяви, че светът не може да стои безучастно пред насилието в Сирия.

"Надяваме се, че Съветът за сигурност на ООН ще възприеме ясна и твърда позиция и призоваваме всички негови членове да проявят отговорност в светлината на тази драматична ситуация, в която сирийското население ден след ден е подлагано на недопустима, жестока и безмилостна въоръжена репресия", заяви Надал.

related

Свят 6045152939923670306

Публикуване на коментар

  1. Бре,бре хубаво че са тия от САЩ,да се обезпокояват от всичко и после да вземат мерки,че за къде сме без тях?

    ОтговорИзтриване

Вашето мнение е ценно за нас!

emo-but-icon

Коментари

Recent Comments Widget

Диети и здравословно хранене

Графен

Важно!

Юридическа защита на пострадали при катастрофи

Ако сте пострадал при ПТП, или катастрофа: След наше  интервю  с престижни столични адвокати, стана ясно, че практика на застрахователн...

Пловдив Спорт

Акумулатори

Style Place Китен

Style Place Китен
Заповядайте на море!
item